جستجوگر در این تارنما

Tuesday, 23 March 2010

زیر دریایی با موتور رکابیفاصله سه هزار و هفتصد کیلومتری میان جزیره باربادوس در جزایر کارائیب و دماغه وردی را یک آمریکائی بنام تد کیامیلو در مدت پنجاه روز توسط زیردریایی که خودش ساخته و گرافیک آنرا در این عکس شما مشاهده میکنید، طی میکند.
این زیردریایی که پنج متر طول دارد توسط باله ای که در انتهای آن قرار دارد و از روی دم دلفین تقلید گشته است، بطرف جلو بحرکت در میآید.
حرکت زیردریایی به اینصورت است که باله پشتی را رکابهایی با تکانهای پا و دست راننده بطرف بالا و پایین بحرکت در می آورند و بدینوسیله حرکتی مشابه حرکت دم دلفین ایجاد میگردد که باعث به پیش راندن این زیردریایی میگردد.
برآورد میشود که این زیردریایی با تکنیک دلفینی خویش بتواند روزانه 75 کیلومتر را در عمق دو متری پشت سرگذارده و توسط دوربینهای دقیق همراه خویش در مسیر حرکتی خود، توسط عکسها و فیلمهایی از محیط دریا و اقیانوس، گزارشی تهیه نماید که تا کنون برای انسان پوشیده بوده است.
سرعت این زیردریایی میتواند تا سیزده کیلومتر درساعت برسد و این دو برابر سرعت شناگر آمریکایی برنده هفت مدال طلای المپیک مایکل فلپس میباشد که رکورد دار شنای سرعت در چندین رشته است.
خانم سیندی وان دوور که پژوهشگر زنده جانان دریایی ( مارین بیولوژی ) است در این سفر تد را با کشتی کوچکی که زیردریایی را ملازمت مینماید، همراهی میکند. او معتقد است که نتایج حاصله از فیلمها میتوانند تصورات ما را در مورد محیط و سطح اقیانوس ها کاملا دگرگون و متحول نمایند.

2 comments:

یزدان صفایی said...

درود
سال خوبی داشته باشید
با مقاله ای دیگر،به نام "زبانهای ایرانی نو" به روز هستم

mas said...

سلام دوست عزيز، سپاسگزارم كه به وبلاگ من سر زديد و نظر با ارزش تان را به يادگار گذاشتيد. شما هم وبلاگ جالبي داريد به خصوص كه در سه زمينه متفاوت و مفيد مطالب تان را ارائه مي دهيد. اميدوارم سالي پربار و نيكو در پيش داشته باشيد و اهورامزداي پاك پشت و پناه تان باشد.