جستجوگر در این تارنما

Tuesday, 7 September 2010

یک روایت، یک سنت، یک غفلت و یک به روز


پنا به روایات ویتنامی، در سده پانزدهم میلادی زمانیکه ویتنامیها با چینیهای مهاجم در جنگ بودند، له لوی سردسته دهقانان شورشی که برای استقلال و رهایی کشور خویش بپا خاسته بودند، به شمشیری جادویی دست یافت که توسط آن توانست چینی ها را شکست داده و از کشورش بیرون راند. پس از آن له لوی از طرف مردم بعنوان شاه برگزیده شده و پیوسته شمشیر جادویی را با خود حمل میکرد.
روزی بهنگامیکه له لوی بر روی دریاچه ای بتنهایی و برای استراحت با قایقی مشغول پاروزدن بود، لاکپشت تنومندی به آرامی بر سطح آب ظاهر شد و از له لوی درخواست نمود که شمشیر را به او بدهد تا او با خود به اعماق دریاچه برده و نزد خود نگاهداری کند.
هر زمان که ویتنام دوباره مورد خطر و حمله دشمنان قرار گرفت، لاکپشت تنومند شمشیر را به فرماندهی لایق از ویتنام پس خواهد داد تا بتواند کشور را از دست دشمنان نجات دهد.
این بخش نوشته مربوط به روایت و سنت بود.

اینروزها در هانوی پایتخت ویتنام در میان شهر مردم به اطراف دریاچه هوآن کیم جمع میشوند و با کنجکاوی و دقت تمام حرکات لوله قرمزی را که هر از چندی به زیر آب فرو رفته و پس از مدتی بالا میآید و مسیر دیگری را دنبال میکند، زیر نظر میگیرند. آنها شاهدان پاکسازی منحصر بفرد یک دریاچه هستند.
ماجرا به اینصورت است که در این دریاچه لاکپشت مقدس زندگی میکند.
بتعبیری همان لاکپشت مقدسی که شمشیر جادویی را نزد خود نگاه میدارد.
بمرور زمان در این دریاچه بر اثر سرازیر شدن پسآبهای کارگاههای صنعتی و دیگر نا آلودگیها، لجن و لای انبوه گشت بطوریکه ضخامت لجن حتی به چهارمتر رسید و دریاچه به راستی به حوضچه فاضلاب و پسابهای صنعتی و خصوصی تبدیل شده بود. سازمان نگاهبانی محیط زیست ویتنام زنگ خطر را بصدا درآورد و مسئولین نیز با نشان دادن واکنشی مثبت در پی چاره جویی برآمدند.
این بخش نوشته مربوط به عفلت بود.

از آنجا که لاکپشت مقدس (گویا تنها پنج عدد از آن در جهان وجود دارد) را دوازده سال پیش در این دریاچه دیده بودند و میدانستند که این حیوان بسیار حساس است، عملیات نجات دریاچه را به آقای ها دینه دوک متخصص امور لاکپشت واگذار کردند و وعده همکاری و همیاری نیز به او دادند.
نخستین اقدام آقای دینه دوک این بود که توانست قانونی را بتصویب برساند که بر طبق آن از ورود پسآبهای صنعتی و دیگر ناآلودگیها به دریاچه جلوگیری بعمل آمد. از این قانون تنها این دریاچه سود نبرد بلکه 152 رودخانه و دریاچه دیگر که در شهر هانوی هستند نیز از آن بهره مند شدند.
اقدام پسین آقای دینه دوک مطالعه بر روی روشهای گوناگون پاکسازی و مقایسه آنها با یکدیگر و مطرح نمودن این مشکل ویتنام در سطح بین المللی بود.
انستیتوهای سلطنتی پاک نگاهداری محیط زیست تایلند و ژاپن اعلام آمادگی کردند تا در این زمینه همکاری نمایند و طرحها و روشهایی نیز عرضه نمودند اما این طرحها از سوی آقای دینه دوک رد گشتند، همچنین طرح مقابله با آلودگی های دریاچه ها که از سوی استرالیا عرضه گشته بود نیز بعلت عدم تطابق با شرایط و معیارهای ویتنام پذیرفته نگشت.
سرانجام انستیتوی پاکسازی زمین و تصفیه آب دانشگاه درسدن آلمان که از زمان پیش از اتحاد دو آلمان با دانشگاههای ویتنام در تماس بود با عرضه طرحی که پذیرفته شد و نیز با هزینه کردن بودجه ای برابر با یک و نیم میلیون یورو برگزیده شده تا در این زمینه به ویتنامیها یاری رساند.
طرح دانشگاه آلمانی قرار است که لجن را به آرامی و مطمئن از کف دریاچه بالا کشیده و به کود تبدیل نماید بدون اینکه برای لاکپشت مقدس مزاحمتی فراهم آورد.
و این نیز از به روز کردن.

تا دهم اکتبر که جشن سالگرد پیروزی و تاسیس کشور نوین ویتنام میباشد، قرار است که این لوله سرخ کار خودر را تمام کرده باشد و جمع آوری گردد.
آقای دینه دوک لاکپشت مقدس را که پیک خوشبختی میباشد بنام قهرمان ملی ویتنام له لوی نامیده است.

2 comments:

Ali said...

ممنون همشهری

گرد آفرید said...

سلام ...خیلی خیلی جالب بود ...اطلاعاتی بود که نمی دونستم ....شاد زی

با"اولین نقال زن تاریخ ایران" بروزم
با مهر