جستجوگر در این تارنما

Wednesday, 1 September 2010

بیصدا، بی خطر؟


در کشور ژاپن دستگاهی که تولید صدا میکند بر روی مدل پریوس تویوتا نصب شد. این دستگاه برای سرعت تا بیست و پنج کیلومتر در ساعت یعنی زمانیکه خودرو توسط موتور برقی خود بیصدا حرکت میکند، تولید صدا میکند.

کارشناسان در حقیقت بیصدا بودن موتور خودروهای برقی و هیبریدی را تا کنون مثبت ارزش گذاری کرده و طراحان نیز بخود میبالیدند، اما در شهرها یعنی محلی که پیادگان و دوچرخه سواران و یا نابینایان در رفت و آمد هستند این بیصدا بودن خودرو میتواند به امری ناخوشایند مبدل گردد.

دوچرخه سواران، نابینایان و پیاده هایی که خودرو پشت سرشان قرار دارد، نمیتوانند که از طریق صوتی از نزدیک شدن خودرو آگاهی پیدا کنند و این امر میتواند منجر به تصادف شود.

اکنون تولید کنندگان تویوتا مدل هیبریدی پریوس Prius با تولید دستگاه جدید و تعبیه آن زیر کاپوت جلوی خودرو در بخش موتورخانه امیدوارند که بتوانند توسط آن میزان تصادفاتی از این نوع را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند.
دستگاه جدید قیمتی برابر با 118 یورو دارد که به آن مخارج مونتاژ نیز اضافه میگردد. راننده خودرو میتواند هر زمان که بخواهد دستگاه را بوسیله دکمه ای از درون خودرو خاموش نماید.
تویوتا میگوید وجود این دستگاه در خودرو بخصوص برای حرکت در شب و برای نابینایان و کسانیکه مشکل شنوایی دارند مهم میباشد.

تولید دیگر ژاپنی، نیسان که مدل لیف Leaf آن برقی میباشد و تا چند ماه دیگر به بازار عرضه میگردد نیز از این دستگاه در خودروهای خود استفاده مینماید.

شرکای دیگر نیسان یعنی میتسوبیشی و رنو که آنها نیز در آینده نزدیک مدلهای برقی خود را عرضه میدارند، هنوز برنامه ای برای استفاده از این دستگاه در مدلهای برقی خود ندارند.

پژو نیز که از نظر تکنیکی خویشاوندی نزدیکی با میتسو بیشی دارد، در این مورد بی برنامه میباشد. سخنگوی پژو آقای برنارد فوس Bernhard Voss در برابر مطبوعات آلمان اظهار داشت که پژو از رانندگان خودروهای برقی خود توقع دارد که خود به این امر توجه نموده و با احتیاط رانندگی کرده و درصورت نیاز از بوق خودرو استفاده نمایند.No comments: