جستجوگر در این تارنما

Sunday, 6 March 2011

بازمانده کودکی از دوران یخ بندان در آلاسکا

کاوشگران بازمانده های استخوان کودکی سه ساله از دوران یخبندان یعنی زمانیکه آسیا و آمریکای شمالی توسط یخ چسبیده بهم بودند و با یکدیگر راه داشتند را در گوری واقع در آلاسکا پیدا کردند. استخوانهای این کودک که اندکی هم سوخته شده بود مربوط به 11500 سال پیش میباشد.
این استخوانها در خانه ای که مقر تابستانی مردمانی کوچگر از آن زمان بود، یافته شدند. بن پاترBen Potter   سرپرست گروه کاوشگران از دانشگاه University of Alaska Fairbanks   به مجله علمی ساینس اظهار داشته که این کشف امکان  پی بردن به آداب  خاکسپاری و نوع زندگی مردمان  آندوران این منطقه را میسر میسازد.
پاتر و همراهانش در حال کاوش در منطقه سکونت  قدیمی تری در کنار  رودخانه تانانا  واقع در مرکز آلاسکا بودند که بطور اتفاقی موفق به  این کشف  گردیدند.
استخوانهای نیمه سوخته این کودک را در اجاقی که میان خانه قرار داشت، پیدا کردند. در این اجاق همچنین بازمانده های اسکلت ماهیها، پرندگان، پستانداران کوچک و گیاهان یافته شدند.
آزمایش رادیو کربن مشخص کرد که استخوانهای کودک مربوط به 11500 سال پیش میباشند. آزمایشهای دیگر بر روی دندانها نمایان ساختند که این کودک هم با بومیان نخستین آمریکا و هم با ساکنین شمال شرق آسیا قرابت ژنتیکی داشته است.
نوع ساخت خانه ای که استخوانها در آن یافته شدند شباهتهای زیادی با خانه های مربوط به آن دوران که در اطراف  دریاچه اوشکی  واقع در شبه جزیره کامچاتکای سیبری پیدا شده اند، نشان میدهد. پاتر و گروه همراهش میگویند که هم گور یافته شده و هم خانه محاط بر آن جزو قدیمیترین آثار یافته شده در شمال قاره آمریکا میباشند.
نوع  مصالح و مواد گوناگون  و شیوه بکار بردن آنها در ساخت خانه  کاوشگران را متقاعد ساخته که این خانه به احتمال بسیار زیاد تنها برای مدتی از سال که در آن هوا گرمتر بوده، مسکونی میشده و زنها و کودکان را در خود جای میداده است. آنها به احتمال قریب به یقین از گوشت پرندگان، پستانداران کوچک، ماهیها و سبزیجات تغذیه میکردند.
اجاق یافته شده در میان خانه نیز به احتمال زیاد هم برای اهداف پخت و پز استفاده میگردیده و هم برای سوزاندن زباله. زمانیکه این کودک در گذشته، جسد وی را بر روی بازمانده های استخوانهای حیوانات گذاشته و بهمراه دیگر چیزها  سوزانده  و  سپس با خاکستر  باقیمانده آنها را پوشانده بودند. مدت زمانی کوتاه پس از آن این خانه برای همیشه ترک شده بود.
پاتر میگوید بازمانده استخوانها بطور شگفت انگیزی سالم و بدور از تخریب باقی مانده بودند بطوریکه شیوه زندگی این انسانها را نمایان میساختند. یافته های نو از آن گذشته مسیر مهاجرت این کوچندگان را در شمال قاره آمریکا معلوم و مشخص نمود.
تا پیش از آن در مورد مسیر احتمالی مهاجرت کوچندگان مباحثات داغ و مفصلی میان دانشمندان در میگرفت.

2 comments:

zane irani said...

zemne arze salam va eradat
ejaze daram az matalebe shoma estefade konam?

فرهنگی‌ - تاریخی‌ - صنعتی said...

بانوی عزیز،
خوشحالم که به من سر میزنید و نوشتارهای تارنگار من مورد پسندتان قرار میگیرد.
برداشت و بازگویی مطالب این سایت به صورت کامل و با یادآوری ماخذ (نشانی تار نگار) آزاد است.
موفق و پیروز باشید.