جستجوگر در این تارنما

Monday, 7 February 2011

رابطه میان سر و صدا با سکته های مغزی

کمابیش همه خبر داشتند که سر و صدای زیاد با بالا رفتن فشار خون و سکته قلبی در رابطه میباشد اما کمتر کسی میدانست که از هر دوازه سکته مغزی نیز باید که یکی را به حساب عامل سروصدای بلند گذاشت.
آزمایشهایی که بر روی 50 هزار نفر انجام گرفتند، پزشکان را متقاعد ساختند که عنصر سر و صدا اعم از سر و صدای  محیط کار و یا  سر و صدای حاصل از ترافیک و بوق زدنهای بیدلیل و دیگر صداهای بلند در امر بوجود آمدن سکته مغزی عامل مهمی میباشد.
چگونگی انجام و نتایج این آزمایشها را درEuropean Heart Journal   منتشر کرده اند. سرپرست گروه پژوهشگران که خانم مته سورنسون  Mette Sørensen    دانمارکی است میگوید : بایستی در مورد این یافته جدید سریعا واکنش نشان داد.
حد معمول صداهای  قابل  تحمل برای انسان در مرز  پنجاه و پنج دسی بل  قرار دارد که برابر با آهنگ صدای معمولی انسانها میباشد. از پنجاه و پنج تا شصت دسی بل را برای مدتی میتوان بدون دردسر تحمل کرد و از 65 دسی بل با بالا بطور مستمر و یا مدتی طولانی میتواند که در کودکان کمتر اما در افراد بالای  سن 55 پس از گذشت زمان نه چندان طولانی کار را براحتی به سکته مغزی بکشاند.
سر و صدای ناشی از ترافیک خیابانها نیز میتواند دقیقا همین آثار را بر جای گذارد.
دکتر گئورگ پرامل  رئیس بخش تحقیقی دانشگاه مونیخ که از دانشگاههای بسیار معتبر اروپا بشمار میرود، میزان خطرناک بودن صداهای مدام بالاتر از 55 دسی بل را در رابطه با امراض قلبی تائید میکند و ادامه میدهد که صداهای بلند ناگهانی که بطور مداوم نیز نباشند میتوانند برای سلامت انسانها بهمین اندازه خطرناک باشند.
میانگین صداهای 60 دسی بلی باعث گردیدند که از هر هزار نفر سی و هفت نفر دچار سکته گردند. این میزان به چهل و هفت نفر افزایش یافت زمانیکه میانگین بلندی صداها از 60 دسی بل به 70 دسی بل رسیدند. اما چیزیکه پژوهشگران به آن اشاره نمودند اینستکه صرفنظر از بدیهی بودن خطر صداهای بلند برای سلامتی انسانها، میزان مشخص نمودن میانگین صدا امری است که در موردش میان نخبگان هنوز جر و بحث وجود دارد.

2 comments:

یوتاب بانوی ایران زمین said...

درود
مثل همیشه اطلاعات خوبی بود
ممنون از مطالب عالیتون. ببخشید دیر به دیر میام. سرم خیلی شلوغه.

فرهنگی‌ - تاریخی‌ - صنعتی said...

یوتاب عزیز،
سپاس که به اینجا سری زدید و خوش حالم که مورد پسندتان واقع شد

موفق و پیروز باشید