جستجوگر در این تارنما

Saturday, 19 February 2011

شش سم خطرناکی که در محیط زیست رها میشوند – بخش سوم

زرنیخ
در رده بندی مواد سمی آلوده کننده محیط زیست زرنیخ یا آرسنیک مقام چهارم را بخود اختصاص میدهد. زرنیخ از شبه فلزات است و از گاه باستان برای بشر بعنوان عنصری زهرآگین شناخته شده بود. در تاریخ موارد زیادی یاد شده که  این زهر را برای کشتن پنهانی دیگران بکار گرفته بودند. زرنیخ در حال حاضر سالانه جان 5 تا 9 میلیون نفر انسان را بصورت مستقیم تهدید میکند.
زرنیخ سمی است که نه میتوان آنرا مزه کرد و نه بوئید. این سم را میتوان بطور عمده در باتریها و نیز در برخی از داروها به فراوانی یافت. همچنین در طی پروسه  پرداخت برخی از سنگهای کانی مانند آهن و مس مقادیر زیادی از گرد زرنیخ در هوا پخش میگردد و با نشستن بر روی ملکولهای هوا میتواند به راحتی از مکانی به مکان دیگر منتقل گردد.
زرنیخ همچنین میتواند بهمراه باد و گرد و خاک برخاسته از باد بر روی سطح آبهای روان و آبهای ساکن مانند دریاچه ها نشسته و از آنجا بسادگی به سیستمهای آبهای آشامیدنی وارد گردد. در حال حاضر کشورهای هند، نپال و بنگلادش از همه بیشتر در معرض صدمه دیدن از این زهر میباشند.

سموم مربوط به دفع آفات گیاهی
اینکه سموم دفع آفات گیاهی  جزو شش زهر خطرناک جهان قرار گرفته کسی را شگفت زده نمیکند. کمابیش همه میدانند که با پخش این سموم بر روی کشتزارها و باغات، این مواد که بر روی محصولات باقی میمانند دوباره از همین راه  بصورت مستقیم ( مانند سمومی که بر روی پوست میوه ها باقی مانده اند) و یا غیر مستقیم (مانند سمومی که بر روی غذاها و علوفه دام و طیور باقی مانده اند و سپس از طریق آنها) وارد بدن انسان میگردند. اما چیزیکه گروه چلیپای سبز به آن توجه نموده است این موضوع میباشد که در سراسر جهان میان پنج تا هشت میلیون نفر وجود دارند که مستقیما با این سموم در رابطه هستند و آنها کسانی میباشند که در کارخانجات تهیه این سموم کار میکنند و  بیواسطه  در معرض خطرات گوناگون  ناشی از این فرآورده ها قرار دارند.
در کنوانسیون  استکهلم  18 نوع  از این سموم  بکلی خطرناکتر از بقیه  توصیف  گشته و استفاده کردن از آنها برای  کشورهای اروپایی  ممنوع اعلام  گردید، اما  این بمعنای  ممنوع  بودن تولید این سموم نمیباشد و یا اینکه بمعنی نفروختن تولیدات  اندوخته  شده  در انبارها  به  کشورهای  دیگر بخصوص  کشورهای جهان سوم و آفریقایی نمیباشد. سم  د.د.ت  نمونه بسیار بارزی از ایندست میباشد که باوجود ممنوع  بودن مصرف این ماده ضد آفت در کشورهای اروپایی و غربی، فروش آن  به دیگر کشورها بلامانع تلقی میگردد.
اما تنها فروش آشکار سموم دفع آفات گیاهی نیستند که تولید مشکلات میکنند. بنا به پژوهشهای گروه چلیپای سبز برای نمونه در روسیه حدود 400 هزارتن از این مواد وجود دارند که مصرف آنها بنا به مفاد کنوانسیون استکهلم ممنوع میباشد اما بازیافت نیز نگردیده اند. این مواد و دیگر مواد شیمیایی را میتوان به راحتی در بازارهای سیاه اینگونه کشورها خرید و فروش نمود.

تاثیرات اینگونه سموم  بر روی بدن موجودات گوناگون است. هم تاثیرات آنی وجود دارند مانند سردرد و حالت تهوع و غیره  و هم تاثیرات دراز مدت مانند ابتلا به سرطان و متلاشی گشتن درونی سیستمهای تنفسی و گوارشی و هم چنین عقب ماندگی های ذهنی و نقصهای بدنی در کودکان. 

No comments: