جستجوگر در این تارنما

Sunday, 21 November 2010

اختیار

اینکه گویی  این  کنم یا آن کنم
خود دلیل اختیار است ای صنم
"مولانا جلال الدین بلخی"

بتازگی خبرگزاریهای معتبر جهان خبری را پخش نمودند که نه تنها انسان دانا را به شگفتی وامیداشت بلکه از آینده سیاره ای که بر روی آن زندگی میکنیم ناامید میکرد.
نماینده کنگره آمریکا از حزب جمهوریخواهان آقای جان شیمکوس   John Shimkus  که در تلاش است تا صندلی ریاست کمیته انرژی و بازرگانی را در سنای آمریکا بدست آورد، اعلام نموده بود که ترس در برابر خطر نابودی محیط زیست کاملا بی معنی و بیدلیل میباشد. این اظهار آقای شیمکوس چیز تازه ای در میان سیاستمدران آمریکایی نیست. چیزی که در گفته های آقای شیمکوس تازگی دارد همانا شیوه برخورد وی و دلایلی است که او عرضه میدارد. 

بگفته آقای شیمکوس  خدا در انجیل به انسان وعده داده است که پس از طوفان نوح دیگر هیچ فاجعه طبیعی به وقوع نخواهد پیوست که خواست خدا بوده باشد. بنابراین فاجعه زیست محیطی  هیچگاه نخواهد توانست که حیات سیاره ما را تهدید نموده و نابودش سازد. ویدیو این اظهارات آقای شیمکوس را در یوتیوب شمار زیادی از روزنامه ها و نشریات برجسته انگلیسی و آمریکایی منتشر کردند.
شیمکوس این سخنان را در ماه  مارچ  سال 2009 در برابر کنگره بیان کرده  بود و در آن به بخش هشتم، آیه بیست و دوم کتاب موسی در انجیل استناد جسته بود که در آن از سوی خدا گفته شده : تا زمانیکه زمین باقیست چرخه بذر پاشی و برداشت محصول، سرما و گرما، زمستان و تابستان و شب و روز متوقف نخواهد شد. 

شیمکوس میگوید بنا به برداشت او، کتاب مقدس (انجیل) این مسئله را تائید میکند که رژیم آمریکا لازم نیست که در مذاکرات بین المللی مربوط به حفظ محیط زیست و گازهای گلخانه ای شرکت بعمل آورد و بحثی انجام دهد. او میگوید : برای من انجیل آخرین کلام خدا میباشد.
شیمکوس پس از سفری که به گروئنلند کرد در برابر این پرسش که آیا تغییرات جوی وجود دارند یا نه، پاسخ داد  بلی وجود دارند. اوضاع جوی تغییر میکند همانطور که همیشه در حال تغییر بوده است اما این دلیل نمیشود که مالیات مردم را برای این منظور خرج کرد و بکار گرفت.
شیمکوس در ماه مای سال 2007 هم در بحبوحه جنگ عراق، این جنگ را با بازی تیم بیس بال محبوبش سنت لوئیز کاردینالز در مقابل تیم شیکاگو مقایسه کرده بود و جنجال آفریده بود.
برای تصدی مقام ریاست کمیته انرژی و بازرگانی سنای آمریکا سه نفر دیگر با آقای شیمکوس رقابت میکنند و بزرگترین رقبای او برای کسب این مقام  جو بارتن Joe Barton   و  فرد اپتون Fred Upton  هستند.

آقای شیمکوس شاید ندانند که معضل فعلی محیط زیست ساخته دست بشر و طرز مصرف غیر منطقی و بیرویه اوست که مسئولیت به وی محول گشته و خود اختیار را بدست دارد ولی حاضر به پاسخگویی نیست.
همچنین هنوز مشخص نیست که این اظهارات آقای شیمکوس چرا قریب به یکسال و نیم از سوی نشریات غربی جدی گرفته نشده بود و تازگی به آن پرداخته اند.

2 comments:

زهره دودانگه said...

درود و سپاس از نوشتارتان
از دیدگاه های بسیار ارزنده شما در تارنگار خود سپاسگزارم
بسیار استفاده می برم
شاد باشید و پاینده و پوینده

Farinoush said...

.
.
.

مانده ام در حسرت ِ فهم ِ درست
...

درود دوست نیک اندیشم
روزگار غریبی است
اینقدر یاد و نگاره دارد که می مانی با آنها چه کنی! و دست ِ آخر همه را می بری تا بگذاری لابلای صفحات تقویم
...

کاش می شد روزگار بهتری ساخت
اما گاهی به این نتیجه می رسم که مشکل اصلی، باور های ماست
که سخت و سفت و آهنین است
و بدون تغییر
...
شاید اگر تصویر خود را تغییر دهیم، زندگی بهتری داشته باشیم
!