جستجوگر در این تارنما

Monday, 1 November 2010

آسیا موطن اصلی نیاکان نخستین انسانها؟

فسلیهای تازه یافته شده در مرکز لیبی پایه های نظریه های مربوط به خاستگاههای اولیه نخستین انسانها را متزلزل ساخت. نیاکان انسانهای نخستین به احتمال زیاد از آسیا میآمدند و نه از قلب آفریقا.
بنا به نظریه گروهی از انسان شناسان و پژوهشگران بین المللی که در نشریه نیچر Nature بتازگی منتشر شد، نیاکان انسانهای نخستین از آسیا میآمدند.
در کاوشهای انجام گرفته در مرکز کشور لیبی گروهی از دانشمندان دانشگاه پوآتیه Universität Poitiers  به سرپرستی ژان-ژاک یگر  Jean-Jacques Jaeger  موفق گشتند که چهار جمجمه سنگ شده متعلق به 38 تا 39 میلیون سال پیش را که وزنی برابر با 120 گرم تا 470 گرم داشتند، پیدا کنند. این جمجمه ها که متعلق به موجودات نسبتا کوچکی بودند شباهتهای بسیار زیادی به سه نوع از چهار نوع شناخته شده  نخستی ها (نیاکان مشترک انسانها و میمونها) دارند و همگی مربوط به یک دوران میباشند.
این امر نمایانگر آنستکه گونه های مختلف نخستی ها در طی زمانی نسبتا طولانی در حال تکامل بودند. تاکنون چنین کشفی از نخستی ها با وجود کاوشها و حفاریهای فراوان در قاره آفریقا صورت نگرفته است بنابراین پژوهشگران گمان میبرند که موجوداتی با این درجه از تکامل طبیعی پیشتر در آسیا زندگی میکردند و بعدها بهمراه پستانداران و جوندگان دیگر به شمال آفریقا که در آنزمان بصورت جزیره ای بزرگ و جدا از دیگر جایها بود، وارد شده اند.
انسان شناس متعلق به گروه کاوشگران کریستوفر برد از موزه علوم طبیعی پیتسبورگ  میگوید : اگر این نیاکان انتروپوئید ما در آن زمان از آسیا به آفریقا نمیآمدند تا به تکامل طبیعی خود بصورتی که انجام گرفته است ادامه دهند، به احتمال بسیار زیاد انسان امروزی به این صورتی که میشناسیم نیز وجود نمیداشت.

3 comments:

محمد جمشیدپور‎‎ said...

فرهاد گرامی منبع اصلی خبر یا گزارش را هم بنویسید. باسپاس

بهرام گیانسپار said...

درود بر فرهاد گرامی؛
از انگارش شما در وبلاگ خویش سپاس‌گزارم. راستی وبلاگ را مرور کردم... بسیار پربار شده است و این مایه‌ی خشنودی است. همین‌گونه ادامه بدهید.
پیروز باشید.
جاوید ایران !

فرهنگی‌ - تاریخی‌ - صنعتی said...

آقای جمشید پور عزیز،
سپاس بابت گوشزدی که در مورد منبع کردید.
من در خود نوشتار به نشریه نیچر اشاره کرده بودم. شاید سه لینک زیر هم بتوانند در پیگیری نوشتار موثر افتند.

http://derstandard.at/1288160154146/Unsere-Ururahnen-koennten-aus-Asien-stammen


http://www.nature.com/nature/journal/v467/n7319/full/nature09425.html

http://www.welt.de/wissenschaft/article10571917/Wiege-der-Menschheit-womoeglich-nicht-Afrika.html
موفق و پیروز باشید.
آقای گیانسپار عزیز،
سپاس از محبت شما. من در حد توان از کوشش خود دریغ نخواهم کرد.

موفق و پیروز باشید.