جستجوگر در این تارنما

Saturday, 24 September 2011

یک مجسمه شگفت انگیز

یک مجسمه 68 سانتی متری از سده دوم یا سوم پیش از میلاد که در موزه لوور پاریس به نمایش گذاشته شده و به انسان امروزی نشان میدهد که اطلاعات بشر دوهزار و دویست سال پیش در مورد آناتومی انسانها تا چه حد بوده است. در اینجا گفتگو از یک مجسمه اتروسکی میباشد که اندامهای درونی انسان را مانند شش ها، قلب، معده، روده، جگر، مثانه، کیسه صفرا و پروستات بطور کاملا واضح  و روشن نمایش میدهد.
وجود این مجسمه دلیلی کافی است برای اینکه بتوانیم ادعا کنیم  اتروسکیها  2200  سال  پیش به تشریح اجساد پرداخته بودند تا به اسرار درون بدن انسان پی ببرند.
اتروسکیها از دسته اقوامی بودند که بنا به گزارشات هرودوت هزار سال پیش از میلاد مسیح و پیش از پیدایش رومیها در ایتالیا از آسیای صغیر به شمال ایتالیای امروز مهاجرت کرده بودند و از آنجا تا غرب حوزه دریای مدیترانه را تحت اختیار و انقیاد خود داشتند.
موزه لوور پاریس این مجسمه را در آخر ماه ژوئن 2011 در یک حراجی به قیمت 249 هزار یورو خریداری کرد. این مجسمه تا پیش از آن به یک پزشک تعلق داشت که آنرا در سال 1960 خریده بود و بنا به اظهارات این پزشک این مجسمه متعلق به سایت باستانی کانتینو واقع در شمال شهر رم میباشد.  اتروسکیهای باستان در آنجا شهر بنام   وولچی  داشتند.
اتروسکیها نخستین قوم باستان نبودند که به پی بردن به آناتومی انسانها پرداخته بودند. شواهد و دلایل محکمی در دست هستند که انسانهای 12000 سال پیش و نیز اقوام   عصر برنز  نیز به انجام عملیات جراحی موفق بر روی جمجمه انسان دست زده بودند و اینکار نیز بدون شناسایی پیشین اندامهای انسانی میسر نمیبوده است.

No comments: