جستجوگر در این تارنما

Sunday, 23 May 2010

کشف گردنبند و سکه های قدیمی توسط باستان شناسان مصری


باستان شناسان مصری موفق گشتند که 380 قطعه مختلف از ادوار گوناگون را در مصر کشف نمایند.
در میان این اشیاء پیدا شده قطعات گوناگونی یافت میشوند. از ستون فقرات نهنگی که متعلق به 43 میلیون سال پیش است گرفته تا سکه ای که مربوط به پتولمئوس سوم از اعقاب سردار اسکندر که از سال 246 تا 222 پیش از میلاد پادشاه مصر بود.

در میان این اشیاء همچنین سه گردنبند که از پوسته تخم شترمرغ ساخته شده بودند نیز یافته شدند که گذشت زمان را تقریبا سالم پشت سرگذاشته اند. ساختن گردنبند و زیورآلات زنانه از این دست تا به امروز هم در آفریقا ادامه دارد. قدمت این سه گردنبند ساخته شده از پوسته تخم شترمرغ را 6000 سال تخمین میزنند.

در منطقه دریاچه کارون بوسعت 7 هکتار، جائی که باستان شناسان در حال کاوش هستند و در جنوب شرقی شهر قاهره قرار دارد، میخواهند که هتل و مجتمع گردشگری بسازند و این مسئله با مخالفت جدی همزمان باستان شناسان و طرفداران محیط زیست مواجه شده است.

2 comments:

یزدان said...

درود فرهاد گرامی
کسی از دوستان آگاهی ندارد که شترمرغ نماد چه بوده است؟
این پرسش برای من پیش آمده که چرا گردنبند را از پوست تخم شترمرغ ساخته اند ؟چرا از تخم حیوان دیگری اتسفاده نکرده اند؟مگر اینکه پوست تخم شترمرغ خاصیتی داشته باشد که برای ساختن گردنبند به درد بخور بوده باشد

فرهنگی‌ - تاریخی‌ - صنعتی said...

یزدان عزیز،
پرسش جالبی است. من البته بطور کامل نمیتوانم به آن پاسخ دهم زیرا اطلاعات من در این مورد کم میباشد. اما کوشش میکنم در حد آگاهی پاسخگو باشم.
بنظر میرسد که از گاه باستان مردم به سالمتر بودن گوشت و تخم شترمرغ نسبت به دیگر ماکیانها آگاه بوده باشند. تحقیقات اخیر نیز بیانگر این هستند که گوشت شتر مرغ چربی کمتری دارد تا دیگر گوشتها.
مصریها از پرهای موزون شتر مرغ بعنوان نماد خدای دادگری ما ات استفاده میکردند (چرا؟ من نمیدانم). این رسم باقیماند تا زمانیکه رومیها وارد مصر گشتند. افسران رومی نیز این رسم را پذیرفتند و کلاه خود خویش را با پر شتر مرغ تزئین میکردند و حتی بیشتر از آن، چرم شترمرغ را بر روی بخش جلویی زره خویش میکشیدند.
بانوان نیز از پوسته تخم شتر مرغ برای خویش گردنبند تهیه میکردند.
در قرون وسطی هیلدگارد مقدس که از 1098 تا 1197 در بینگن شهرکی در نزدیکی ماینز آلمان میزیست نیز بر این گمان بود که خوردن گوشت و جگر شترمرغ خاصیت شفا دهنده دارد.
اینکه چرا شترمرغ نماد دادگری در میان مصریان باستان بوده است، بر من نیز پوشیده میباشد.
با درود فراوان
فرهنگی – تاریخی – صنعتی