جستجوگر در این تارنما

Wednesday, 14 July 2010

یافتن 52000 سکه رومی


در مزرعه ای در سامرست واقع در جنوب غربی انگلستان یک باستان شناس تفننی توانست که توسط دستگاه فلزیابی خمره ای پر از سکه های رومی پیدا کند. اینکه این خمره و محتویاتش ذخیره ای پنهان برای روزهای تنگدستی بودند را باستان شناسان رد میکنند. آنها بر این گمان هستند که این خمره پر از سکه بیستر متعلق به گروهی بوده است که نذورات مذهبی خویش را در آن جمع آوری میکردند.

دیو کریسپ Dave Crisp که این گنج را پیدا کرد، لازم بود تنها سطح زمین را به اندازه سی سانتی متر خاکبرداری کند تا خمره خود را نمایان سازد. این خمره بهمراه محتویاتش که سکه هایی از سده سوم میلادی بودند، 160 کیلوگرم وزن داشت.
این بزرگترین گنجینه ای از ایندست میباشد که تا کنون در بریتانیا یافت شده است.
ارزش سکه ها برابر با تنخواه (حقوق) چهارساله یک لژیونر رومی در زمان خود میباشد.

دیو کریسپ که پس از یافتن و دیدن خمره و محتویاتش خاکبرداری بیشتر نکرده بود و خاکبرداری کامل را بعهده باستان شناسان حرفه ای گذاشته بود تا بتوانند بدون صدمه رساندن به خمره، آنرا از زیر خاک بیرون آورند مورد تحسین و تشویق باستان شناسان و جراید بریتانیا قرار گرفت.

در بریتانیا قانونی وجود دارد که بر طبق آن زمانیکه دادگاهی یافتن چیزهایی شبیه اینرا بعنوان آثار باستانی تائید کند، گنجینه یافته شده را به موزه های بریتانیا عرضه میکنند تا با قیمتی مناسب خریداری نمایند. از پول حاصل شده هفتاد و پنج درصدش را به یابنده و مالک زمینی که آثار در آنجا پیدا شده میدهند و از بیست و پنج درصد باقیمانده مخارج دادگاه و دفاتر حافظ میراث ملی را تامین میکنند.

در مورد گنج یافته شده در سامرست هنوز تصمیم دادگاه قرائت نشده است. در صورت عدم تائید باستانی بودن اشیای یافته شده، کلیه آنها را در اختیار یابنده و مالک زمین قرار میدهند.
با وجود این برخی از این سکه ها را در موزه بریتانیا بمعرض تماشای عموم گذاشته اند.
در پاییز سال گذشته نیز یک جوینده دیگر که او هم با فلزیاب بدنبال اشیای پنهان در دل خاک بود، اشیایی از طلا بوزن پنج کیلوگرم و اشیایی از نقره بوزه یک کیلوگرم از سده هفتم میلادی پیدا کرد و دادگاه نیز باستانی بودن آثار یافته شده را به تائید رسانید.2 comments:

یزدان said...

درود برشما یار گرامی
سپاس از این که سر زدید
با مقاله ای به نام "آمیزش استوره و تاریخ و دو نمونه از آن " به روزم
در مورد این مطلب سکه های رومی هم سر فرصت با دقت خواهم خواند و نظر میدم

دختر كوروش said...

درود بر شما دوست عزيز، چند وقتي بود جي ميلم را چك نكرده بودم. از شما براي اين مطلب زيبا سپاسگزارم. يكي از آرزوهايم اين است كه روزي من هم بتوانم اشيايي باستاني مثل كوزه و ظرفهاي قديمي از زير خاك پيدا كنم، ولي راهش را نمي دانم. سرافراز باشيد