جستجوگر در این تارنما

Sunday, 1 August 2010

کشف دهکده ای مربوط به عصر حجر


پیش از اینکه در مورد این خبر آغاز به نوشتن کنم، میخواهم که نظر شما را به عکسهای این دهکده جلب نموده و سپس ارزیابی را به خودتان واگذار کنم.
همانطوریکه عکسها نشان میدهند، ظاهرا چیز عجیب و غریبی برای تماشا کردن وجود ندارد، اما روزنامه های آلمان که این خبر را درج کردند، شادی زیادی از خود نشان دادند. در بخش نظرات روزنامه های مختلف هم خوانندگان زیادی از طبقات مختلف و حتی استانهای بسیار دورتر از محلی که این دهکده در آن پیدا شده، از این واقعه استقبال کرده و خوشحالی خود را بصورت جملاتی مختلف نشان دادند.

این بزرگترین تفاوت میان کشورهایی مانند آلمان و کشورهای دیگر میباشد. مردمش.
خوانندگان روزنامه، علیرغم وجود تعدد موضوعات مختلف در زمینه های مختلف که بصورت باز در روزنامه ها منتشر میشوند، بازهم به اینگونه مقالات روی خوش نشان داده و دستکم میخوانندش. این یعنی قدر چیزی را که دارند میشناسند هر چند که آن چیز ظاهرا چندان ارزشی هم نداشته باشد. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.در یکی از روزنامه ها خبر با این جمله آغاز گشت : سلامی از نیاکان.
در برایس گائو Breisgau شهرکی در جنوب آلمان، باستان شناسان زیر بنای دهکده ای که به 7500 سال پیش تعلق دارد را از زیر خاک درآوردند.
موضوع مربوط به یکی از مهمترین آثار یافته شده استان بادن وورتمبرگ آلمان میباشد.

شهر برایس گائو که در جنوب غربی این استان قرار دارد جزو گرمترین مناطق آلمان بشمار میرود.
میانگین درجه حرارت در سال این شهر یازده درجه سانتیگراد میباشد. سالانه بطور متوسط 1800 ساعت آفتاب در این منطقه وجود دارد و میانگین میزان باران برابر با هفتصد میلیمتر در سال میباشد.
این اطلاعات را در اینجا آوردم تا علت گزیدن این منطقه را از سوی انسانهای دوران نوسنگی مدلل کرده باشم.
چیز دیگری که میخواستم در اینجا توجه را بدان جلب کنم معنای واژه گائو بعنوان بخشی از نام شهر برایس گائو میباشد.
در زبان آلمانی قدیم و همچنین آلمانی نو، گائو بمعنای قسمتی از زمین حاصلخیز میباشد که توسط موانع طبیعی از دیگر مناطق جدا میباشد. یعنی اگر دامی را (که غالبا از دیرباز در این مناطق گاوها بودند) در این منطقه رها کنند، این دامها غالبا بخاطر موانع طبیعی در همان منطقه باقی مانده و به سرزمین همسایگان برای چرا نمیروند و باعث جنگ و زد و خورد نمیشوند. ( همچنین ن. ک. به پانویس دو صفحه بیست و پنج ایرانیان و یونانیان - گفتار یک بخش ششم ). برای من مسلم نیست که این دو واژه با هم رابطه ای دارند یا نه.

باز گردیم به اصل خبر. دهکده یافته شده متعلق به نخستین دهاقینی است که به آنجا آمده و در آنجا اقامت گزیده بودند.
خانه هایی که در آنزمان ساخته بودند هشت متر پهنا و بیست متر درازا داشتند. قدمت این دهکده توسط بازمانده های ظروف سفالی تخمین زده شد.
گذشته از آن در کنار این ظروف، سنگهای آتش زا (چخماق) و ظروفی با نقشهای ظریف و همچنین خمره هایی که مواد غذایی را در آنها نگاهداری میکردند، یافته شدند. از روی آثار یافته شده و مطالعه بر روی آنها پی برده شد که دهقانان این دهکده همزمان به کار دامداری و کشاورزی مشغول بودند.سرپرست هیئت باستان شناسان میگوید که این نخستین بار است که ما توانسته ایم در این منطقه به زیربنای کامل دهکده ای از دوران پیش از تاریخ دست یابیم. در کنار این دهکده همچنان گورستانی یافته شده است.

کارهای حفاری و باستان شناسی این منطقه هنوز هم ادامه خواهد داشت.5 comments:

مهدي رفعتي said...

درود بر شما
شما را در به روز شده هاي خويش نهادم
پيروز باشيد

Farinoush said...

.
.
.

این نیکی و شادی
تقدیم به تمام مردم میهنم
!

شادم
...
برای رسیدن این لحظه هر چه در توان داشتم، انجام دادم
بارها و بارها نوشتم
عکس گرفتم
گفتم
!
و اکنون از دیدن این سراها و تیمچه ها و راسته ها بی نهایت لذت میبرم

اگر روزگاری گذرت به دیار شمس افتاد، مهمان ما خواهی بود در آرامش این بزرگترین سازه ی سر پوشیده ی ساخت بشر
...

فرهنگی‌ - تاریخی‌ - صنعتی said...

آقای رفعتی عزیز،
سپاسگزار از محبتتان.

موفق و پیروز باشید.
فرهنگی – تاریخی - صنعتی

فرهنگی‌ - تاریخی‌ - صنعتی said...

فرینوش عزیز،
شادی شما را میفهمم و درک میکنم. خوشحالم که ثمر زحماتتان را دیدید.
خوشحال خواهم شد که اگر روزگاری گذرم به دیار شمس افتد و میهمان شما باشم.

موفق و پیروز باشید.
فرهنگی – تاریخی – صنعتی

دختر كوروش said...

درود بر فرهاد عزيز. من به اينگونه مطالب خيلي علاقه دارم. متاسفانه تصاوير باز نشد و نتوانستم آنها را ببينم. از اينكه براي اين تارنما اينقدر زحمت مي كشيد سپاسگزارم.